Piękna pamiątka

Pamiątki komunijne – blog

Wartościowy prezent na Pierwszą Komunię Świętą

Będąc zaproszonym na Pierwszą Komunię Świętą dziecka kogoś z rodziny czy znajomych, czujemy się zobowiązani do podarowania mu czegoś pięknego, co w symboliczny sposób będzie przypominać mu o tym ważnym dniu oraz o naszej obecności przy nim. W czasach, gdy pamiątki komunijne to niejednokrotnie podarki o ogromnej wartości, rekomendowanie kupienia dziecku książki może wydać się śmieszne. Nic jednak lepiej niż mądra książka nie rozwieje kłębiących się w dziecięcej głowie pytań i nie pomoże lepiej zrozumieć istoty dnia, w którym wspiera go i towarzyszy mu tak wielu życzliwych ludzi.

Od źródła

Kiedy wybór książki przysparza wielu trudności, być może warto postawić na coś, co w kontekście Pierwszej Komunii Świętej, wydaje się oczywistym “klasykiem” – jeden z wielu proponowanych przez wydawnictwa wariantów Pisma Świętego dedykowanego najmłodszym. Poszukiwania można zacząć od przyjrzenia się tym pozycjom:

  • “Biblia w komiksie. Opowieść o Bogu i wielkich bohaterach” wydawnictwa Rafael. Biblijne słowo przekazane dzieciom w najbardziej przystępny dla nich sposób, przez komiksową kreskę i wciągającą narrację, dzięki której biblijne historie na długo zostaną w dziecięcej głowie.
  • Pakiet Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej/Biblia dla dzieci wydawnictwa Zielona Sowa. Piękne wydanie Starego i Nowego Testament z tekstem napisanym prostym, trafiającym do dzieci językiem i doskonale komentującymi treść ilustracjami.

Ogromny wachlarz możliwości

Współczesna literatura dziecięca i młodzieżowa daje ogromny wybór książek poruszających rozmaite tematy i tylko nasza ocena tego, z jak dojrzałą treścią możemy skonfrontować dziecko, które ma otrzymać prezent, jest wyznacznikiem obszaru, po którym powinniśmy się poruszać, szukając czegoś na pełnych propozycji półkach księgarń. Rozpoczynając od propozycji pozostających w bliskim sąsiedztwie z tematem Pierwszej Komunii Świętej i rozwoju wiary u dziecka stawiającego pierwsze samodzielne kroki na jej ścieżce, warto przyjrzeć się książkom takim jak:

  • “Księga świętych” wydawnictwa Jedność, która przybliża najmłodszym sylwetki 39 świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego.
  • “Spotkanie z tajemnicami, czyli jak rozumieć sakramenty” Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Duże możliwości stwarza również świecka literatura ciesząca się uznaniem dzieci, młodzieży, ale i starszych, którzy ze spokojem oddają w ręce najmłodszych pouczające i ponadczasowe opowieści o tym, co w życiu ważne. Proponujemy przyjrzenie się:

  • “Opowieściom z Narnii” C.S. Lewisa w pełnym, siedmiotomowym wydaniu wydawnictwa Media Rodzina, historii, która uwrażliwia na walkę dobra ze złem.
  • “Baśniom z 1001 nocy. Najpiękniejsze opowieści Szeherezady” wydawnictwa Jedność. Zbiór opowieści, które z pewnością rozbudzą dziecięcą wyobraźnię.
Karta plik wektorowy utworzone przez gstudioimagen - pl.freepik.com

Na komunię nie tylko quad czy rower

Zadbajmy o przeżycie duchowe

Pierwsza Komunia Święta jest dla dzieci oraz dla ich rodzin bardzo dużym wydarzeniem. Przede wszystkim powinno to być wydarzenie duchowe. Niestety w Polsce się przyjęło, że komunia to przede wszystkim prezenty. Jest to ogromny błąd. Kto to powiedział, że komunia musi się wiązać z ogromnym wydatkiem? Nie musimy przecież dziecku kupić na komunię drogiego roweru czy też quada. Za niedługo prezenty będą już kosztowały kilka tysięcy złotych. Nie idzie to w dobrą stronę. Jest to ważne wydarzenie, z którego powinno dziecko mieć pamiątki komunijne. Bez dwóch zdań taką pamiątką na pewno nie jest quad.

Najlepsze pamiątki komunijne

Jakie zatem kupić dziecku pamiątki komunijne? Na pewno świetnie się sprawdzą różnego rodzaju książki. Jest tyle przepięknych książek o tematyce religijnej. Na pewno w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać, aby nasze dziecko miało porządną Biblię. Biblia jest najważniejsza. Możemy wykorzystać Pierwszą Komunię Świętą do jej zakupu. Na pewno powinna to być twarda oprawa. Co więcej powinniśmy zadbać o jakąś fajną dedykację. Będzie to tym bardziej pamiątka dla dziecka z tego ważnego wydarzenia. Co jeszcze możemy zaproponować? Gdy nasze dziecko lubi wiersze możemy wybrać tomik poezji dla dzieci. Nie są to tylko wiersze religijne, ale o ogólnej tematyce.

Gdy powyższe pozycje nam się nie spodobały, to możemy zakupić Pismo Święte czy też Boże Drogowskazy. Zarówno z jednej pozycji, jak i także z drugiej dziecko wyciągnie wiele dla siebie. Nauczy się odróżniać dobro i zło oraz będzie potrafiło się w tym wszystkim odnaleźć. Powinniśmy pamiętać, że dzieci po Pierwszej Komunii Świętej przechodzą do nowego etapu, który powinien cechować się już nieco większą dojrzałością. Dzieci wiedzą już czym jest grzech i powinny od niego się odwracać i robić wszystko co w ich mocy, aby nie mieć zbyt dużo ich na swoim koncie. Co jak co, ale Boże drogowskazy będą dla niego pomocne.

Na pewno nie powinniśmy jako rodzice odwracać dziecka od kościoła. Powinniśmy pokazać mu jak wygląda życie w zgodzie z kościołem i Bogiem. Wraz z biegiem czasu może ono zdecydować czy będzie kontynuowało tę drogę, a może jednak postawi na coś zupełnie innego. Z drugiej jednak strony nie można dziecka do niczego zmuszać. Byłoby to niepoważne. Wiemy doskonale, że na siłę nie jesteśmy w stanie zrobić nic. Szczególnie gdy mowa o upartym dziecku. Pamiętajmy doskonale o tym i wiedzmy, że nikt nie jest idealny. Mimo wszystko pamiątki komunijne z komunii są wręcz idealne.

Ręka plik wektorowy utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Jakie książki można kupić dziecku na komunię?

Należy zdawać sobie sprawę, że zarówno rodzice, jak i zaproszeni goście na przyjęcie związane z Pierwsza Komunią Świętą z roku na rok dążą do tego, by prezent mógł posłużyć dziecku możliwie, jak najdłużej. Świetnym rozwiązaniem może być książka. Warto również zaznaczyć, że nie jest konieczne kupowanie tradycyjnej wersji Pisma Świętego, śpiewników czy modlitewników. Na jakie pamiątki komunijne warto się zdecydować? Jaki prezent sprawie dziecku zdecydowanie największa satysfakcję?

Biblia domowa z obwolutą. Jezus Miłosierny

Warto mieć świadomość, że Biblia domowa jest niezwykle ekskluzywnym wydaniem zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu. Koniecznie trzeba podkreślić, że zawiera aż 121 fantastycznych ilustracji Gustave a Dor, które nawiązują do ważnych dla religii XIX-wiecznych wydań. Należy również zaznaczyć, że specjalne strony, które zostały przeznaczone do notowania istotnych wydarzeń rodzinnych powodują, że omawiane wydanie Biblii może być prawdziwą wielopokoleniową kronikę rodzinną.

Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że prezentowane wydanie przetłumaczył nawet biskup Kazimierz Romaniuk. Nie wszyscy wiedzą, że jest to jeden z najbardziej wybitnych polskich biblistów. Ponadto godny uwagi jest również fakt, że jest to pierwszy od prawie 400 lat przekład Biblii tylko przez jednego tłumacza na język polski. Warto również wiedzieć, że w omawianej Biblii znajduje się nawet osobiste błogosławieństwo św. Jana Pawła II dla rodzin, które razem czytają słowo Boże. Rekomendowane jest także zdecydowanie się na zakup dziecku tego egzemplarza ze względu na bardzo atrakcyjną szatę graficzną.

Moja Pierwsza Komunia Święta

W książce znajdują się zarówno cytaty, jak i historie biblijne od stworzenia świata, przez mękę i zmartwychwstanie. Dzieci mogą być tym samym prowadzone praktycznie prosto do Jezusa Chrystusa, który będzie na nich czekał przy samym ołtarzu. Z kolei niezwykle krótkie dziękczynienia znajdujące się na końcu każdego z rozdziałów, a także modlitwy, którymi został wzbogacony tekst umożliwiają dzieciom na zdecydowanie lepszego przygotowania się do spotkania.

Wojtyła. Nadzieja Polaków

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że w omawianej książce znajdują się fotografie Karola Wojtyły, które do tej pory nie były jeszcze znane. Nie wszyscy wiedzą, że wspomniane fotografie zostały wykonane przez Mieczysława Żbika. Klimatu dodaje oczywiście niezwykły nastrój panujący w latach 70-tych XX wieku. Część dorosłych doskonale pamięta modlitwy podczas komunizmu, które były demonstrowane na ulicach królewskiego miasta.

Ręka plik wektorowy utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Kopiowanie treści serwisu zabronione © 2020 Piękna pamiątka