Będąc zaproszonym na Pierwszą Komunię Świętą dziecka kogoś z rodziny czy znajomych, czujemy się zobowiązani do podarowania mu czegoś pięknego, co w symboliczny sposób będzie przypominać mu o tym ważnym dniu oraz o naszej obecności przy nim. W czasach, gdy pamiątki komunijne to niejednokrotnie podarki o ogromnej wartości, rekomendowanie kupienia dziecku książki może wydać się śmieszne. Nic jednak lepiej niż mądra książka nie rozwieje kłębiących się w dziecięcej głowie pytań i nie pomoże lepiej zrozumieć istoty dnia, w którym wspiera go i towarzyszy mu tak wielu życzliwych ludzi.

Od źródła

Kiedy wybór książki przysparza wielu trudności, być może warto postawić na coś, co w kontekście Pierwszej Komunii Świętej, wydaje się oczywistym “klasykiem” – jeden z wielu proponowanych przez wydawnictwa wariantów Pisma Świętego dedykowanego najmłodszym. Poszukiwania można zacząć od przyjrzenia się tym pozycjom:

  • “Biblia w komiksie. Opowieść o Bogu i wielkich bohaterach” wydawnictwa Rafael. Biblijne słowo przekazane dzieciom w najbardziej przystępny dla nich sposób, przez komiksową kreskę i wciągającą narrację, dzięki której biblijne historie na długo zostaną w dziecięcej głowie.
  • Pakiet Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej/Biblia dla dzieci wydawnictwa Zielona Sowa. Piękne wydanie Starego i Nowego Testament z tekstem napisanym prostym, trafiającym do dzieci językiem i doskonale komentującymi treść ilustracjami.

Ogromny wachlarz możliwości

Współczesna literatura dziecięca i młodzieżowa daje ogromny wybór książek poruszających rozmaite tematy i tylko nasza ocena tego, z jak dojrzałą treścią możemy skonfrontować dziecko, które ma otrzymać prezent, jest wyznacznikiem obszaru, po którym powinniśmy się poruszać, szukając czegoś na pełnych propozycji półkach księgarń. Rozpoczynając od propozycji pozostających w bliskim sąsiedztwie z tematem Pierwszej Komunii Świętej i rozwoju wiary u dziecka stawiającego pierwsze samodzielne kroki na jej ścieżce, warto przyjrzeć się książkom takim jak:

  • “Księga świętych” wydawnictwa Jedność, która przybliża najmłodszym sylwetki 39 świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego.
  • “Spotkanie z tajemnicami, czyli jak rozumieć sakramenty” Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Duże możliwości stwarza również świecka literatura ciesząca się uznaniem dzieci, młodzieży, ale i starszych, którzy ze spokojem oddają w ręce najmłodszych pouczające i ponadczasowe opowieści o tym, co w życiu ważne. Proponujemy przyjrzenie się:

  • “Opowieściom z Narnii” C.S. Lewisa w pełnym, siedmiotomowym wydaniu wydawnictwa Media Rodzina, historii, która uwrażliwia na walkę dobra ze złem.
  • “Baśniom z 1001 nocy. Najpiękniejsze opowieści Szeherezady” wydawnictwa Jedność. Zbiór opowieści, które z pewnością rozbudzą dziecięcą wyobraźnię.
Karta plik wektorowy utworzone przez gstudioimagen - pl.freepik.com